Co w przypadku firmy nazywamy przychodem i w którym momencie on powstaje?

Posted on 09/01/2020 7:37am

W ekonomii funkcjonuje dużo terminów a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to oczywiście całkowita ilość sprzedanych towarów, dóbr oraz świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w konkretnym okresie rozliczeniowym.


Powyższe musi rozumieć każdy biznesmen.
przychody
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Jednak prawidłowe ustalanie tego, co przedstawia przychód w firmie oraz w którym momencie faktycznie on powstaje, jest kluczową kwestią do poprawnego funkcjonowania firmy. Chodziłoby naturalnie o rzetelne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla uściślenia - dochodem nazywamy przychody zmniejszone o koszty ich uzyskania.

Intryguje Cię, czym są autorskie źródła? Jeżeli tak, to powinieneś kliknąć w poniższy link i tam znajdziesz masę ciekawych informacji na ten temat.

Innymi słowy, jeśli posiadamy firmę utrzymującą ogrody to pieniądze, które przeznaczamy na benzynę do kosiarki stanowią koszt uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, posiadacz działalności, który nie tylko zna, ale także stosuje się to tej Zasady, nie musi się niczego bać podczas ewentualnej kontroli pracownika US. W wypadku firmy jej dochód to, jak to było napisane wcześniej, wielkość sprzedanych świadczeń albo produktów, z kolei moment jego powstania to dzień wydania towaru albo wykonania jakiejś usługi.


etykietki z przecenami
Source: freepik.com


W praktyce jednak nierzadko bywa tak, że biznesmen dostaje zapłatę wcześniej albo później niż dzień przekazania towaru. Podatek od dochodów trzeba jednak płacić regularnie co miesiąc albo co trzy miesiące, niezależnie od dnia rzeczywistego otrzymania zapłaty. Z tego też powodu bardzo istotne jest to, żeby bez błędów potrafić obliczyć wartość podatku za dany okres rozliczeniowy.
Art.

Ten ciekawy fakt (http://www.biuro-protax.pl/artykuly/jpk-zastapi-deklaracje-vat/) ?podoba Ci się To świetnie, gdyż na następnej stronie przygotowaliśmy dla Ciebie dużo takiego typu postów.

14 (ustęp pierwszy rozporządzenia o PIT) stanowi, że przychody z posiadanej firmy, to kwoty należne, nawet jeżeli przedsiębiorca w praktyce jeszcze nie otrzymał pieniędzy za sprzedane towary albo wykonane usługi.

Tags: biznes, Zasady, firmy, firm, towar