Hipoteczna renta – co powinno się sprawić, aby nie stracić na dożywociu

Posted on 01/04/2020 8:18am

Na naszym rynku oferowany jest produkt pod nazwą „dożywotnia hipoteczna renta” (lub pokrewną), zorientowany na seniorów – właścicieli majątku. Niesie on jednakże za sobą nie wyłącznie korzyści, ale też niebezpieczeństwo.


Konstrukcja umowy o dożywotnią rentę hipoteczną, która dostępna jest w ofercie kilku spółek, oparta została na przepisach kodeksu cywilnego o dożywociu oraz (zależnie od oferty) rencie.
zszywacz


W ogólności renta hipoteczna polega na przeniesieniu własności majątku na spółkę w zamian za wypłatę nestorowi dozgonnej renty oraz zapewnienie mu prawa mieszkania w przekazanej nieruchomości (renta hipoteczna - Fundusz Hipoteczny DOM). Ważne jest, iż spółka nabywa prawo do posiadłości od razu z chwilą zawarcia umowy. Uprzedni właściciel pozostaje tylko korzystającym z domku i uprawnionym do świadczeń . Posiadłość nie może już zostać przez niego zbyta, nie staje się też obiektem dziedziczenia. Tym bardziej powinno się zatem przed zawarciem umowy sprawdzić, jakie będą nam przysługiwać uprawnienia oraz ograniczenia dotyczące zamieszkiwania jak też rozporządzania nieruchomością a także jakie są gwarancje wypłaty renty.

Napisaliśmy dla Ciebie bardzo fascynujący artykuł, więc nie zwlekaj dłużej tylko odwiedź nas (http://sympatyczne.pl/galeria_zdjec.htm), a na pewno odnajdziesz ciekawe informacje na opisywany temat.

Istotne, aby w umowie znalazły się postanowienia, jakie uporządkują reguły korzystania z nieruchomości. Np. jeśli dożywotnik będzie potrzebował wynająć mieszkanie czy jego część, powinien zatroszczyć się o to, by takie uprawnienie zostało założone w umowie.

Masz apetyt na kolejną informację na opublikowany tu wątek? Jeśli tak, to śmiało kliknij tutaj – to wiarygodna witryna (https://www.pozyczka4you.pl/).

Nawiązanie umowy wynajmu czy podnajmu będzie bowiem wymagało zgody oraz udziału spółki jako właściciela posiadłości (skontaktuj się z nami). Wszelakie kwestie związane ze swobodną eksploatacją mieszkania bądź wykonywaniem remontu muszą również zostać uporządkowane w umowie.


renta hipoteczna
Author: John Menard
Source: http://www.flickr.com


hipoteka zwrotna
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com


Pamiętajmy też o kosztach ubezpieczenia majątku – te w oferowanych na rynku umowach z zasady obciążają dożywotnika. Warto zatem zagwarantować sobie prawo wyboru ubezpieczyciela.
Umowa winna także wprost ujmować, czy oraz na jakich warunkach możliwe będzie korzystanie z mieszkania przez innych domowników, dla przykładu osoby bliskie dożywotnika. Hipoteka zwrotna może być godziwym rozwiązaniem, jednakże powinniśmy uważać na to co sygnujemy.

Tags: gra, ubezpieczenia, właściciel