Jak to jest z robieniem zakupów? Działają na nas te wszystkie działania marketingowe, czy jednak nie? Co o tym myślimy?

Posted on 22/05/2020 7:23am

Lista niezbędnych produktów z pewnością będzie się sprawdzać w sytuacji zakupów spożywczych, bo pozwala uniknąć bezproduktywnego krążenia po sklepie. Jednakowoż przy okazji kupowania ubrań lub książek lista nie jest już taka genialna. Czemu? Po prostu, takie produkty nie kupujemy zazwyczaj w takiej liczbie, jak artykuły spożywcze. Także robienie zapasów nie będzie oczywistym synonimem rozsądnego kupowania.

Zakupy
Source: http://pixabay.com/
Trzeba pamiętać, że produkty posiadają określoną datę przydatności, a co więcej ich zbyt duże zapasy mogą zabierać za dużo miejsca. Z różnych badań wynika, iż wiele Polek wykorzystuje okazje, robiąc zakupy podczas wyprzedaży w sklepach. I to w różnorodnych sytuacjach, ale przede wszystkim w dużych galeriach, w większych miastach, jak zakupy w Krakowie.

Tego typu rozwiązanie nie musi jednakowoż oznaczać mądrego podejścia do zakupów, często okazuje się, iż wyprzedaże to bardzo dobrze przemyślany zabieg marketingowy, na którym korzystają sklepy, nie klienci. Znane są przypadki przeklejania oraz zwiększania cen przed startem wyprzedaży, żeby wywołać u kupujących efekt pozornych oszczędności i sprowokować do sięgnięcia po konkretny produkt, jakie w okresie intensywnie reklamowanej obniżki będzie kosztować tyle, ile kosztowałby w normalnej sprzedaży - .

Innym sprytnym sposobem, który stosują sklepy w okresie wyprzedaży, są tak zwane merchandisingowe taktyki. Artykuły w promocyjnych cenach są porozmieszczane w przestrzeni sklepów w taki sposób, by nie tworzyły jednej wyspy z najlepszą ofertą, ale by były ułożone w różnych częściach sklepu. Obowiązuje banalna zasada, a polega ona na tym, że w im więcej miejsc klient zajrzy, to większą ilość produktów zobaczy. To oznacza, że więcej zakupi - .

Różnorodne badania pokazują też, że Polacy przez mądre dokonywanie zakupów rozumieją kupowanie wyłącznie tego, co jest im w danej chwili konieczne. Wiele osób więc zwraca uwagę, iż inteligencja zakupowa przejawia się w wybieraniu lepszej jakości produktów, nawet, jeżeli więcej kosztują. Wielu także jest zdania, że mądre kupowanie wiąże się z dokonaniem wyboru najlepszej jakości oferty i jednoczesnym zwracaniem uwagi na ich cenę. Ważne również jest przekonanie, iż zakup najbardziej tanich produktów wpisuje się w koncepcję smart shoppingu. To dobry znak, bowiem „tanie”, wcale nie musi oznaczać „dobre”. Niezbyt wysoka jakość niedrogich artykułów zmusza często klientów do ponownego dokonania zakupu i w efekcie, do ponownego wydania pieniędzy.

Tags: pieniądze, oszczędności, sklep, produkt, zapasy