Największe spółki notowane na działającej w Polsce giełdzie - zapoznaj się najświeższe informacje

Posted on 02/06/2020 8:23am

Giełda papierów wartościowych jest bez wątpienia czymś, co od lat wzbudza naprawdę wielkie emocje. Nie brakuje osób, które stawiają na granie właśnie na giełdzie. Jest to nieraz bardzo duże ryzyko, ale także wielka szansa na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy. Na działającej na polskim rynku giełdzie papierów wartościowych notowanych jest kilkadziesiąt spółek. Do tych największych z całą pewnością zalicza się PGNIG oraz JSW.


PGNIG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to ogromna spółka, która na terenie naszego kraju trudni się wydobywaniem nie tylko gazu, ale także węgla. Akcje PGNIG mają nadzwyczaj dobre notowania. To właśnie z tego powodu akcje PGNIG cieszą się naprawdę wielkim zainteresowaniem wśród inwestorów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka, której historia rozpoczęła się w roku 1976. To właśnie wówczas do życia powołano Zjednoczone Górnictwo Naftowe i Gazownicze. Już jednak 1 września 1982 roku zdecydowano się przekształcić je w Przedsiębiorstwo Państwowe PGNIG.

notowania na giełdzie
Author: Stéfan
Source: flickr.com
Odznaczało się ono wielozakładową strukturą.

Czy ta wzmianka wzbudziła u Ciebie dociekliwość? Jeśli tak, to przeczytaj ten niesamowicie w serwisie (http://www.bangbag.pl/sklep/torby-reklamowe/). On z pewnością też jest wart zgłębienia.

W roku 1996 zakład ten zdecydowano się przekształcić kolejny raz – tym razem przyznano mu właśnie charakter spółki akcyjnej. Spółka tworzona jest w tym czasie przez sześć zakładów gazowniczych stojących na czele wydzielonych okręgów. Swoje siedziby mają one w największych miastach na terenie Polski, między innymi w Gdańsku, Tarnowie oraz Poznaniu. Następne lata przyniosły kolejne zmiany w strukturze spółki. Na giełdzie papierów wartościowych PGNIG pojawiło się w roku 2005. Od tamtej pory akcje PGNIG cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób inwestujących na giełdzie - . Ciekawym jest fakt, że spółka zaliczyła zadziwiająco udany wstęp na giełdzie. Zaliczyła bowiem naprawdę duży wzrost notowania zaraz pierwszego dnia obecności. Znaczenie PGNIG dla Polaków jest naprawdę ogromne. To bowiem właśnie PGNIG zapewnia nam dostawy gazu do domów. Nawet jeśli nie ogrzewamy domu z wykorzystaniem pieca gazowego, to właśnie na gaz działa znaczna część umieszczonych w kuchniach kuchenek.


Kolejną spółką notowaną na polskiej giełdzie jest JSW, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa. Akcje JSW także cieszą się niemałym zainteresowaniem. Akcje JSW są częścią tak zwanego indeksu WIG20 - comparic.pl.

Pasjonuje Cię tego rodzaju tematyka? Jeśli tak, to zobacz propozycję (https://www.cksk.pl/oferta/doradztwo-prawne-i-biznesowe/) podobnych artykułów, gdyż one zapewne także okażą się warte Twojej uwagi.

W lipcu 2012 roku akcje JSW zaczęły tworzyć także Respect Index, co świetnie obrazuje jak znaczącą rolę odgrywają i jak duże znaczenie się im przypisuje. Jastrzębska Spółka Węglowa jest obecnie na terenie naszego kraju najbardziej znaczącym producentem węgla koksowego, który cechuje się doskonałą jakością. Teren, z którego Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa węgiel zlokalizowany jest na terenie Górnego Śląska, a więc w tym regionie naszego kraju, który świetnie znany jest z górnictwa. JSW zajmuje się przede wszystkim wydobywaniem, a potem sprzedażą węgla kamiennego. Przeznaczony jest on głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych Polaków.

Tags: gaz, siedziby, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo