Zaliczka na podatek od wynajmu, rozliczenie podatku za wynajęcie

Posted on 07/05/2022 8:41am

Kiedy chcielibyśmy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie nie zawsze mamy pojęcie dotyczące wynajmowania lokalu mieszkalnego. Jednak to nie my musimy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej musi wiedzieć osoba, która chce owe mieszkanie nam wynajmować. Jest coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.


To konieczność przekazania pieniędzy w Urzędzie Skarbowym, gdy mamy przychody właśnie z najmu nieruchomości (przeczytaj więcej na stronie internetowej). Podatnik ma 2 opcje może wybrać ryczałt albo pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania
Author: Martin Pulaski
Source: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Skarbówce. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie i nie do końca ogarniamy prawne aspekty w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko ogarnąć. Tam zostaniemy poinformowani, do czego będziemy zobowiązani, jeśli zdecydujemy się na taki krok. Można też iść do prawnikalub zapytać kogoś znajomego, kto też wynajmuje mieszkanie. Chociaż tu możemy być zaskoczeni, bo niestety nadal funkcjonuje wynajmowanie komuś mieszkania po prostu, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania wiąże się z formalnościami
Wszyscy pracujący zdają sobie sprawę, że przychodzi taki czas w roku, gdzie trzeba udać się do Urzędu Skarbowego. Opcji jest kilka, bo można samodzielnie wypełnić Pit, można również poprosić o pomoc urzędnika we wspomnianym Urzędzie Skarbowym, można również iść do księgowego lub rozliczyć się przez Internet. Jeżeli już parę razy pod rząd rozliczaliśmy się to następy raz już nie będzie dla nas problemem. Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy można mieć problem, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki dokładnie Pit nas obowiązuje .

Salon w mieszkaniu
Source: www.morguefile.com
Tak samo jak w sytuacji, kiedy mamy kłopot ze zwykłym PIT-em możemy iść do Urzędu Skarbowego i tam otrzymać niezbędne wiadomości lub znaleźć księgową, która oczywiście za opłatą wszystko nam porozlicza. Jest to idealna opcja, bo przy takim wyborze zyskujemy pewność, że nie będziemy musieli robić żadnej korekty do tego rozliczenia. Reasumując należy pamiętać, że jeżeli przyjmujemy środki dezynfekujące za najem mieszkania to jesteśmy zmuszeni do płacenia za to podatku. To nie jest tak, że możemy tego nie zgłosić, bo jeżeli taka sytuacja nie zostanie zgłoszona, to później można zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.

Tags: PIT, Urząd Skarbowy, wynajem, podatek dochodowy, wynajęcie mieszkania